Jump to content
IGNORED

Front caliper size


Recommended Posts

7 hours ago, Sajmon said:

Część będę pisał w moim języku. Potrzebuje pomocy. Jaki jest rozmiar cylinderka przedniego zacisku hamulcowego w xvz 1300 90'. 32mm czy 34mm . U mnie prawy jest 34mm a lewy 32mm a to nie jest prawidłowe. Dzięki za pomoc 

I will write some in my language. I need help. What is the size of the front brake caliper cylinder on xvz 1300 90'. 32mm or 34mm. Mine is 34mm on the right and 32mm on the left, which is not correct. Thanks for the help

The front brake calipers pistons are different sizes on the XVZ 1300s due to the left front caliper being linked to the rear caliper.  The right caliper is connected to the right front master cylinder and is a bigger size piston due to having more pressure applied to it.  Your motorcycle has the correct sized pistons for it.  I hope this helps you.

Tłoczki przednich zacisków hamulcowych mają różne rozmiary w modelu XVZ 1300, ponieważ lewy przedni zacisk jest połączony z tylnym. Prawy zacisk jest podłączony do prawego przedniego cylindra głównego i jest większym tłokiem ze względu na większe ciśnienie. Twój motocykl ma tłoki o odpowiednim rozmiarze. Mam nadzieję, że to Ci pomoże.

Rick F.

 

Link to comment
Share on other sites

Hey Sajmon,

Welcome to the forum! I feel bad because I can't communicate in your language! But here is the answer to your question. On the MKII VR's (1986 to 1993) motorcycles, the left front caliper is in fact a 32MM pistoned caliper and is "Linked" to the rear brake caliper, (Rear Caliper is 34MM also) which is activated by the foot pedal. The right front brake caliper is 34MM and is activated by the lever on the right side of the handlebars. The left front caliper has smaller pistons because it works in conjunction with the rear brake caliper.

I hope this answers your question, and I apologize for not being able to express this to you in a language you can understand. 

Earl.

Link to comment
Share on other sites

Earl says.."Hej Sajmonie,

Witamy na forum! Źle się czuję, bo nie umiem porozumiewać się w twoim języku! Ale tutaj jest odpowiedź na twoje pytanie. W motocyklach MKII VR (1986-1993) lewy przedni zacisk jest w rzeczywistości 32-milimetrowym zaciskiem tłokowym i jest „połączony” z tylnym zaciskiem hamulca (tylny zacisk ma również 34 mm), który jest aktywowany pedałem nożnym. Prawy przedni zacisk hamulca ma 34 mm i jest uruchamiany za pomocą dźwigni po prawej stronie kierownicy.

Lewy przedni zacisk ma mniejsze tłoki, ponieważ działa w połączeniu z tylnym zaciskiem hamulca.

Mam nadzieję, że to jest odpowiedź na Twoje pytanie. Przepraszam, że nie jestem w stanie wyrazić tego w zrozumiałym dla Ciebie języku.

Hrabia.
 
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, cimmer said:

Earl says.."Hej Sajmonie,

Witamy na forum! Źle się czuję, bo nie umiem porozumiewać się w twoim języku! Ale tutaj jest odpowiedź na twoje pytanie. W motocyklach MKII VR (1986-1993) lewy przedni zacisk jest w rzeczywistości 32-milimetrowym zaciskiem tłokowym i jest „połączony” z tylnym zaciskiem hamulca (tylny zacisk ma również 34 mm), który jest aktywowany pedałem nożnym. Prawy przedni zacisk hamulca ma 34 mm i jest uruchamiany za pomocą dźwigni po prawej stronie kierownicy.

Lewy przedni zacisk ma mniejsze tłoki, ponieważ działa w połączeniu z tylnym zaciskiem hamulca.

Mam nadzieję, że to jest odpowiedź na Twoje pytanie. Przepraszam, że nie jestem w stanie wyrazić tego w zrozumiałym dla Ciebie języku.

Hrabia.
 

Was thinking of doing the same thing but could not get hold of him. Any other time he would be underfoot LOL. Glad someone was able to do it.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...